Dlaczego chmura? 

Wraz ze wzrostem liczby kamer i złożonością systemu, firmy muszą dokonywać trafnych wyborów, jeśli chodzi o system zarządzania wideo. Pojawiają się pytanie, takie jak:

  • Jaki jest koszt całkowity utrzymania systemu?
  • Jak system wpływa na przepustowość łączą internetowego?
  • Jakie kamery są/będą obsługiwane w ramach monitoringu?
  • Jaki poziom cyberbezpieczeństwa?
  • Jakie integracje gwarantuje system?

Odpowiedzi na powyższe pytania są istotne przy określaniu odpowiedniego rozwiązania dla organizacji. Mając to na uwadze, korzyści z migracji nadzoru wideo do chmury są oczywiste. Chmura zapewnia większą elastyczność i umożliwia firmom skalowanie i reagowanie na zmieniające się potrzeby. Rozwiązania chmurowe gwarantują bezpieczny, niezawodny i w pełni skalowalny system zaprojektowany specjalnie na potrzeby przedsiębiorstw.

Po pierwsze, chmura jest bezpieczna.

Bardzo często pojawia się pytanie, a jednocześnie zarzut czy chmura jest faktycznie bezpieczna. W tej sytuacji należałoby się odnieść do badań i spojrzeć na temat obiektywnie.

Najwięksi dostawcy usług chmurowych oferują najnowocześniejsze i sprawdzone metody szyfrowania, nieograniczoną moc obliczeniową a także doświadczoną kadrę. Inwestycja we własną infrastrukturę nigdy nie dorówna możliwościom chmurowym.

Chmura przechowuje kopie naszych danych w kilku miejscach jednocześnie. Dzięki temu wszystkie informacje są chronione przed awariami i katastrofami, np. pożarem, powodziom. Ciągły i bezpieczny dostęp do własnych zasobów umożliwia organizacjom nieprzerwaną pracę. Ponadto w przypadku produktów chmurowych spada ryzyko licencyjne. To oznacza, że posiadamy dostęp do rozwiązań spełniających wymagania regulacyjne i prawne.

Utrata danych poprzez wyciek lub kradzież najczęściej jest spowodowana błędem użytkownika. Lista haseł do sieci firmowej lub komputerów służbowych jest praktycznie niezmienna od kilku lat. Niedawno uczestniczyłem w wykładzie na temat zabezpieczeń, na którym zaprezentowano najpopularniejsze hasła. Z pewnym rozbawieniem rozpoznałem swoje, które kilka lat temu otrzymałem od działu IT (qwe123). Za bezpieczeństwo chmury odpowiada dostawca, ale za bezpieczeństwo swoich danych w chmurze odpowiadamy my.

 

Po drugie, chmura jest wygodna i elastyczna.

Chmura to idealne narzędzie dla tych, którzy muszą bezpiecznie przechowywać dużo danych, ale nie chcą inwestować w drogie i skomplikowane systemy i narzędzia, by robić to we własnym zakresie.

Pamięć dostępna na komputerze czy serwerze jest ograniczona. W przypadku, gdy kończy się miejsce dostępne na serwerach czy dyskach twardych, by zyskać nową pamięć jesteśmy zmuszeni zakupić nowy sprzęt. W kwestii chmury, pamięć w zasadzie jest nieskończona. Jedynym limitem są potrzeby użytkownika. Gdy zwiększą się zapotrzebowanie na wolne miejsce w chmurze, wystarczy dokupić nową przestrzeń. Proces ten zajmuje kilka minut. 

 

Po trzecie, chmura jest praktyczna.

Dostęp do danych zgromadzonych w chmurze mamy zapewniony z każdego miejsca na ziemi, a także za pośrednictwem dowolnego urządzenia. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Sytuacje, w których nie mamy dostępu do Internetu zdarzają się dzisiaj niezwykle rzadko. Nawet nie używając aplikacji w chmurze, Internet jest nam niezbędny do pracy.

Dane przetrzymywane w aplikacjach w chmurze automatycznie się synchronizują. Co to dla nas znaczy? Jeśli nie używamy chmury i zapiszemy jakiś plik równocześnie na komputerze i telefonie, a następnie edytujemy go na komputerze, na telefonie wciąż pozostanie wersja nieaktualna. W przypadku chmury jest inaczej. Pliki są błyskawicznie i automatycznie synchronizowane, co powoduje, że logując się do aplikacji na jakimkolwiek urządzeniu i otwierając dany plik, zawsze otrzymamy jego najbardziej aktualną wersję. W przypadku plików współdzielonych pomiędzy kilkoma użytkownikami lub działami to ogromna wygoda.

Chmura to także idealne środowisko do integrowania firmowych systemów i programów. Bardzo wiele firm łączy pewne procesy ze sobą, aby poprawić wskaźniki biznesowe, np. wideorejestracja przyjmowanych dostaw i zlecanych wysyłek, zapis wideo każdej transakcji na kasie fiskalnej. Wraz z rozwojem technologicznym, pojawiąjącymi się nowymi zagrożeniami i rosnącymi potrzebami firm wzrasta zainteresowanie do łączenia ze sobą systemów firmowych. Takie rozwiązanie to nie tylko dostęp dla każdego uprawnionego z dowolnego miejsca czy urządzenia, ale także możliwość pracy w jednym środowisku i budowanie zależności pomiędzy zintegrowanymi elementami systemu.

 

Po czwarte, chmura jest tania.

Korzystanie z chmury jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Comiesięczny abonament za usługi w chmurze nie równa się z kosztami poniesionymi za zakup i utrzymanie tradycyjnych serwerów. Planując wykorzystanie którejś z tych metod należy uwzględnić koszty całkowite przedsięwzięcia i być świadomym kosztów ukrytych.

Początkowy koszt, w przypadku tradycyjnego przechowywania danych to tylko złudzenie. Po pewnym czasie okazuje się, że należy jeszcze zapłacić za aktualizację oprogramowania, pomoc techniczną czy eksploatację. Obsługa i utrzymanie własnej serwerowni to regularne koszty miesięczne, na które składa się m.in.: dział IT, wymiana uszkodzonego lub dodanie nowego sprzętu, zasilanie lub zabezpieczenie. W konsekwencji, opłaty, których wysokości nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć, rosną z miesiąca na miesiąc.

Dla kontrastu, używając chmury mamy gwarancję, że nie zaskoczą nas żadne nieprzewidziane wydatki, ponieważ wszystkie koszty wliczone są w kwotę wybranego przez nas abonamentu. Rozsądek nakazuje płacić mniejszy abonament niż jednorazowo pokrywać wyższe wydatki oraz czekać, aż pojawią się kolejne, bliżej nieokreślone.

Jest znacznie więcej pozytywnych aspektów wykorzystania chmury. Powyżej zostały przedstawione najważniejsze zalety, które mogą pomóc przy podjęciu decyzji związanej z usługami chmurowymi.

CHMURA jest wszechobecna w każdej dziedzinie naszego życia i z roku na rok jest wykorzystanie znaczenie rośnie.

Autor: Sebastian Lisowski
Dyrektor sprzedaży