Trendy w nadzorze wideo 

Rok 2020 przyniósł ogólnoświatową pandemię, niepokoje społeczne, podziały polityczne, bezprecedensowe pożary oraz niemal rekordowy sezon huraganów i tajfunów. Pomimo końca roku, świat nadal nie może odetchnąć, ponieważ wszystkie te wydarzenia i wyzwania nie zniknęły.
Ciągła niepewność na świecie miała kluczowy wpływ na większość trendów w branży zabezpieczeń w roku 2021r. Jednym z przykładów jest rosnący popyt na migracje do chmury, co odpowiada potrzebie zwiększenia bezpieczeństwa w połączeniu z zachowaniem prywatności oraz możliwości analizy precyzyjnie gromadzonych danych, dzięki którym można podejmować szybsze, lepsze i bardziej świadome decyzje.
Oto jak nasi eksperci widzą nadchodzący rok w branży zabezpieczeń wideo.

Oczekuje się, że rynek monitoringu wideo wzrośnie z poziomu 45,5 mld USD w 2020 do 74,6 mld USD do 2025.

 

Klienci są zainteresowani chmurą 

Według ostatnich raportów, ok. 90% firm prowadzi swoją działalność w chmurze. Jest to trend rozwijający się już od kilku lat, kiedy millennialsi stali się dominującym pokoleniem na rynku pracy i zaczęli wymagać większej elastyczności umożliwiającej pracę w dowolnym miejscu i czasie. W roku 2020 trend dotyczący pracy zdalnej przyspieszył jeszcze bardziej za sprawą COVID-19, gdy świat biznesu starał się utrzymać dotychczasowa produktywność poprzez umożliwienie swoim pracownikom wykonywania pracy z domu.
Pomimo tego trendu, jedynie ok. 10% monitoringu wideo znajduje się w chmurze. Pozostała część nadal nagrywana jest na serwerach, maszynach lub komputerach znajdujących się na danym obiekcie, w którym zainstalowane są kamery.
Ale to się zmienia. Zmienia się przede wszystkim dlatego, że korzyści płynące z rozwiązań chmurowych w przestrzeni monitoringu wideo są duże i niezaprzeczalne. Mowa tutaj o oszczędnościach, bezpieczeństwie danych, zdalnym dostępie i konserwacji, elastycznych opcjach przechowywania, niemal nieograniczonej skalowalności, zwiększonej stabilności oraz możliwości odtwarzania awaryjnego. Ponadto, przepustowość łącza internetowego nie jest już argumentem przeciwko rozwiązaniom w chmurze, ponieważ poczyniono ogromne postępy w zakresie dostępności oraz szybkości łączy internetowych.
Chmura posiada korzyści otwartej platformy, dzięki temu2 jest bardziej elastyczna, trwała oraz odporna na dalsze innowacje i postęp technologiczny.

90% firm prowadzi swoją działalność w chmurze.
10% procent monitoringu wideo znajduje się w chmurze, ale liczba ta się zwiększa.

Zaawansowana analiza (AI) zmieni systemy nadzoru wideo w bardziej wartościowe rozwiązania biznesowe

Systemy monitoringu wideo służą już nie tylko bezpieczeństwu, lecz są również cennym narzędziem analityki biznesowej (BI). Powszechna dostępność oraz adaptacja sztucznej inteligencji i analityki biznesowej (BI) do przekształcenia nadzoru wideo przypomina cykl szumu Gartnera (ang. Gartner Hype Cycle). Przeszliśmy już cykl „wyzwolenia technologii”, „szczyt nadmiernych oczekiwań” i „dolinę rozczarowania”, aby wreszcie stopniowo powrócić w kierunku „zbocza oświecenia”. Obecnie osiąga „płaskowyż produktywności”, co oznacza, że sztuczna inteligencja i analiza biznesowa w zabezpieczeniach wideo staje się normą.
Docelowo, inteligentny nadzór wideo w chmurze z odpowiednią ochroną prywatności i wysokim poziomem zabezpieczeń cybernetycznych poprawi ogólny poziom bezpieczeństwa firm oraz całych społeczności. System może wykrywać zagrożenia takie jak broń, niepoprawna jazda, próby napadów i kradzieży oraz inne podejrzane zachowania. Ponadto firmy będą w stanie przeanalizować zachowania klientów, obsługę oraz inne dane, które pomogą poprawić ogólną jakość świadczonych usług. Produkty luksusowe będą dostarczane terminowo, w jeszcze bezpieczniejszy sposób.
Kolejną zaletą sztucznej inteligencji jest ograniczenie liczby fałszywych alarmów, co jest głównym problemem w branży zabezpieczeń. Analiza obrazu będzie w stanie odróżnić ruch ludzi od ruchu zwierząt, które generują fałszywe alarmy. Dodatkowo, zaawansowane algorytmy są już teraz w stanie zidentyfikować grupy wiekowe, płeć, kolory ubrań, a nawet sprawdzić, czy goście wchodzący do budynku mają maseczkę na twarzy i czy zachowują dystans społeczny.
„Inteligentny nadzór wideo w chmurze z odpowiednią ochroną prywatności i wysokim poziomem zabezpieczeń cybernetycznych poprawi ogólny poziom bezpieczeństwa firm oraz całych społeczności”.

Wymagania prawne dotyczące zgodności nadzoru wideo stale się zmieniają

Wraz z rozwojem, systemy monitoringu wideo są coraz szerzej stosowanym narzędziem w różnych gałęziach przemysłu na wszystkich kontynentach. Regulacje prawne dotyczące ich stosowania stają się coraz powszechniejsze.
Wymagania prawne stanowione przez komisje organów ścigania określające kiedy, gdzie i jak funkcjonariusze policji mogą używać kamer nasobnych. Przewiduje się, że już w niedalekiej przyszłości polityka ta rozszerzy się również na komercyjne kamery nasobne używane przez różnych usługodawców, takich jak: pielęgniarki, firmy sprzątające, masażystów i dostawców żywności. Oczekiwany poziom wzrostu rynku kamer nasobnych wynosi 16% rocznie, licząc od dnia dzisiejszego do 2025 r.
W 2020 r. ustawodawstwo dotyczące konopi indyjskich zmieniało się na całym świecie. Wraz z upowszechnieniem legalizacji, firmy, które mają nadzieję przetrwać i dalej się rozwijać – muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z coraz większą ilością regulacji prawnych. Przepisy dotyczące rozdzielczości wideo, przechowywania nagrań, dostępu zdalnego dla organów ścigania, czy też tworzenia kopii zapasowych plików wideo poza siedzibą firmy, znacząco różnią się w zależności od stanu, czy miasta.
Każda firma, która ma regularny kontakt z danymi z kart kredytowych musi przestrzegać standardów PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). Aby upewnić się, że dane z kart nie zostały skradzione lub w celu szybkiej weryfikacji incydentów, konieczne jest monitorowanie fizycznego dostępu do wrażliwych obszarów oraz przechowywanie zapisu wideo z tych miejsc.

Działy IT jako administratorzy centrum monitoringu

Tradycyjnie to zespół ds. bezpieczeństwa zajmował się systemem nadzoru wideo w biurze. Jednak w ostatnich latach koordynatorzy IT nie tylko zaangażowali się w zarządzanie systemem zarządzania wideo, ale w rzeczywistości zostali ich jedynymi administratorami. W ramach nowej strategii informatycznej, korporacje wykorzystują wideo do usprawnienia swoich procesów biznesowych, maksymalizując korzyści z inwestycji w nadzór wideo przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów operacyjnych.
Głównym motorem napędowym tej zmiany jest zrozumienie znaczenia cyberbezpieczeństwa. Jako opiekunowie sieci komputerowej firmy, zbierają doświadczenia w zarządzaniu i zabezpieczaniu komponentów sieci takich jak poczta e-mail, systemy klasy CRM, oprogramowanie dla księgowych itd. Doświadczenia te służą następnie do wykrywania potencjalnych luk i podatności również w systemach nadzoru wideo.
Dodatkowo zespół informatyków doceni niskie koszty utrzymania (operacyjne oraz infrastrukturalne), sposób zarządzania przepustowością przez VMS, kompatybilność kamer i szerokie możliwości dalszej integracji poprzez technologie w chmurze. Wraz ze wzrostem liczby aplikacji biznesowych, które można zintegrować z systemami nadzoru wideo, np. programy obsługi sprzedaży (POS), kontrola dostępu, kontrola procesów itd., dział IT będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w zapewnianiu kompatybilności, dostępności i bezpieczeństwa.

Wielki potencjał otwartych systemów

Nieważne czy jest to nasz telefon, opaska fitness, asystent głosowy (Echo, Alexa), wideodomofon, czy termostat, konsumenci stali się w dużym stopniu uzależnieni od urządzeń Internetu rzeczy. Widzimy również usługowców komercyjnych, którzy odpowiednio zagregowali na potrzeby rynku. Powstaje zatem pytanie, skoro „mam to w domu” (automatyzacje, kontrola dostępu, redukcja kosztów, zwiększona produktywność, dostęp w czasie rzeczywistym itd.), to dlaczego „nie mogę mieć w pracy”.
Otwarty ekosystem umożliwia firmom i programistom integrację dowolnej liczby aplikacji na jednej platformie VMS. Platforma obsługuje wszystkie zadania związane z łączeniem z kamerami, nagrywaniem wideo, bezpiecznym przesyłaniem i przechowywaniem wideo w chmurze oraz udostępnianiem wideo zintegrowanym aplikacjom. Otwarty interfejs API w chmurze oferuje dostęp do narzędzi analizy wideo, możliwość łatwego wprowadzania innowacji oraz prostą integrację z innymi aplikacjami. 30% właścicieli firm stwierdziło, że integracje API odegrały istotną rolę w zdolności reagowania na COVID-19.

Otwarte, elastyczne i w pełni zorientowane na klienta podejście do projektowania rozwiązań technologicznych będzie nadal kluczowym aspektem dla właścicieli firm przy wyborze platformy do zarządzania wideo (CMS)

Nadchodzi 5G

5G to piąta i najnowsza generacja technologii komunikacji mobilnej. Według informacji branżowej GSMA, najszybsze sieci 5G będą co najmniej 10 razy szybsze niż 4G LTE. Prognozuje się również ogromny wpływ 5G na światową ekonomię. Technologia ta umożliwi globalną produkcję gospodarczą o wartości ponad 12 bln USD do 2035 roku, twierdzi Bruce Mehlman, autor „The Hill”. Technologia 5G została już uruchomiona, choć póki co jeszcze na małą skalę. Jest to rozwiązanie, które zaspokoi ciągle rosnące potrzeby związane z łączeniem większej liczby urządzeń oraz gromadzeniem większej ilości danych.
Oczekuje się, że nowa generacja przyspieszy wdrażanie innowacyjnych technologii zarówno na rynku konsumenckim, jak i biznesowym. 5G pomoże branży zabezpieczeń, szczególne w kwestii pobierania wideo i danych z niezliczonych urządzeń, np. z kamer stacjonarnych, kamer nasobnych.
5G umożliwia szybkie wdrożenie rozwiązań monitoringu wideo bez konieczności stałego połączenia internetowego (kablowego lub światłowodowego). Pozwoli to na szybkie rozmieszczenie kamer o wysokiej rozdzielczości w dowolnym, nawet najbardziej oddalonym miejscu na świecie.
Rozpowszechnienie 5G może zająć lata, ale już istnieją pozytywne przykłady systemów nadzoru wideo działających w oparciu o 5G. W ramach projektu „My Street”, miasto Meksyk wykorzystało technologię nowej generacji do zainstalowania 74 tyś. kamer na obszarach o wysokiej przestępczości, a także w komunikacji publicznej – z czego 20 tys. zostało zainstalowanych w czasie krótszym niż cztery miesiące.

Autor: Sebastian Lisowski
Dyrektor sprzedaży